POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ trylion.com










  Wydział   







W dniach 13-16 października 2004 roku po raz siódmy zawita do przysłowiowych bram naszego miasta święto braci akademickiej i wszystkich ciekawych świata - Poznań stanie się areną Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Z każdą kolejną edycją impreza ta cieszy się coraz większym powodzeniem i zainteresowaniem, nabierając rozmachu także dlatego, że do środowiska akademickiego dołącza się coraz więcej entuzjastów idei Festiwalu, uatrakcyjniając i różnicując ofertę kierowaną do szerokiego grona odbiorców.

W VII edycji obok programu uczelni poznańskich, które uczestniczą w organizacji Festiwalu od lat, znajdą się także propozycje Towarzystwa Bambrów Poznańskich, Wyższej Szkoły Komunikacji i Zarządzania, Muzeum Sztuk Użytkowych (oddziału Muzeum Narodowego w Poznaniu), Muzeum Archeologicznego, Wyższej Szkoły Handlu i Usług, Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, klubu Aikikai Czarny Pas, Teatru Nowej Sztuki, klubu Blue Note, Wyższej Szkoły Języków Obcych i Klasztoru O.O. Dominikanów. Jak widać to doroczne jesienne święto wiedzy i kultury coraz prężniej integruje nie tylko środowisko akademickie, ale także wszystkich pragnących dzielić się swą wiedzą, doświadczeniem i uzdolnieniami.

Zgodnie z tradycją Festiwal obejmie swym patronatem Kolegium Rektorów Miasta Poznania, któremu przewodniczy Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza prof. dr hab. Stanisław Lorenc. Patronat honorowy obejmują Wojewoda, Marszałek i Prezydent Miasta Poznania. Całość przedsięwzięcia wsparło swym sponsoringiem Ministerstwo Nauki i Informatyzacji, Urząd Miasta, Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski, Stary Browar i Poznańska Energetyka Cieplna. Inauguracja Festiwalu odbędzie się 13 października 2004 roku o godz. 10:00 w ośrodku Polskiej Akademii Nauk przy ul. Wieniawskiego 17/19, i uświetni ją koncert kwintetu "Eclectic Brass" z Akademii Muzycznej. Wykład inauguracyjny pt. "Wielkopolska czy Małopolska, czyli o pochodzeniu polskiego języka literackiego" wygłosi prorektor prof. dr hab. Bogdan Walczak.

Dni Festiwalu to niepowtarzalna okazja by zapoznać się z dorobkiem naukowym z najróżniejszych dziedzin, prezentowanym w atrakcyjnej formie zwięzłych wystąpień, poszerzyć wiedzę na temat specjalistycznych zagadnień, wziąć udział w różnorodnych prezentacjach i warsztatach, a także zrelaksować się obcując ze sztuką na wystawach plastycznych oraz koncertach. Jak co roku organizatorzy Festiwalu przygotowali dla Państwa szeroką gamę propozycji - pragnąc zainteresować jak najszersze grono odbiorców zróżnicowaną forma i tematyką wykładów i prezentacji. W ofercie liczącej około 300 propozycji każdy znajdzie dla siebie coś interesującego - zarówno dorośli jak i uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, dla których propozycje zostały podzielone na specjalne pakiety, ułatwiające uczestnictwo grup zorganizowanych. Szczególnie dla młodzieży Festiwal jest doskonałą okazją do poszerzenia zainteresowań, może także ułatwić decyzję co do wyboru przyszłej ścieżki kształcenia.

W tym roku wśród rozlicznych wystąpień znalazło się sporo o chwytliwym, przyciągającym bądź intrygującym tytule, m.in. "Czy Poznaniowi grozi trzęsienie ziemi?", "Potwory z kropli wody", "Katoland - w co wierzą Polacy?", "Barbarzyństwo polityczne poprawne czyli uwag kilka o niepoprawności myślenia", "Konflikt płci u ssaków, czyli rzecz o feministycznych samicach i szowinistycznych samcach", "Chemia zapachu i smrodu", "<>, czyli o ogłoszeniach towarzysko-matrymonialnych w Internecie" czy "Kultowe wieczorynki czeskie". Dla smakoszy prowadzący przygotowali wykłady na temat włoskiej sztuki kulinarnej oraz kulinarnych tradycji Europy, połączone z pokazem przygotowania potraw i ich degustacją.

Bogata oferta kierowana jest również do miłośników historii i zagadnień przeszłości, zapewne zainteresują ich takie propozycje jak wykład "W świecie symboli, rytuałów i legend wolnomularskich", "Wykopaliska w Tell el-Farcha - czy możliwe są jeszcze sensacyjne odkrycia w Egipcie?", "Zabytkowe globusy ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej", "W świecie symboli, zabytków i legend wolnomularskich", "Gutenberg - społeczne, polityczne i obyczajowe konsekwencje wynalezienia druku", "Złotnictwo secesji i art-deco w zbiorach Muzeum Sztuk Użytkowych", "Poznań akademicki dawniej i dziś" - spacer po mieście z przewodnikiem, wykład o Bambrach poznańskich połączony ze zwiedzaniem muzeum oraz pokazy realiów życia Wikingów. Warto również zwrócić uwagę na cykl wykładów dotyczących zagadnień z dziedziny architektury dawnej i nowoczesnej.

Do zainteresowanych nowoczesnymi odkryciami i technologiami adresowane są takie wystąpienia jak "Transgeneza i klonowanie zwierząt", "Świat widziany oczami współczesnej biotechnologii", "Broń biologiczna czy bioterroryzm?", "Nanosilniki - jak to się kręci?", "Przyszłościowe źródła energii", "Samochód jutra - technologia drive-by-wire", ciekawych nowinek przyciągnie tez zapewne pokaz walk sumo i gry w piłkę nożną w wykonaniu robotów.

Dla miłośników fauny i flory sporą ofertę przygotował Wydział Biologii UAM pod hasłem "Biologia nauką XXI wieku" oraz Akademia Rolnicza, m.in. przedstawione z plotkarskiej perspektywy "Prywatne życie ptaków", "Sex w świecie owadów", "Psychologia treningu konia", "Hodowla roślin XXI wieku", "Architektura życia. Nie-molekularna biologia komórki", "Zapłodnienie in vitro - rośliny z probówki", "Ochrona przyrody w Unii Europejskiej - szansą dla Wielkopolski?", "Stragan z owocami - niezwykły świat owoców tropikalnych" oraz prezentacja dorobku naukowego Stacji Doświadczalnej w Stobnicy w zakresie ochrony ginących gatunków. Jak zawsze w ofercie znalazły się pozycje dotyczące naszego zdrowia, m.in. "Wpływ alkoholu na zdrowie człowieka - korzystny czy niekorzystny?", "Zagrożenia zdrowotne na stanowiskach kasjerów w supermarketach", "Choroba Alzheimera - czy grozi Ci, że zachorujesz?", oraz specjalne stanowisko do badań p.t. "Sprawdź, czy jesteś otyły", a także atrakcje sportowe, m.in. tradycyjna już prezentacja sztuki walki Aikido, pokaz technik i stylów gry w tenisie stołowym, ćwiczenia gimnastyczne i skoki na trampolinie, bieg maratoński ulicami miasta oraz turniej koszykówki mężczyzn o puchar Rektora Politechniki Poznańskiej.

Bardzo ciekawą propozycją jest w tym roku cykl referatów w ramach konferencji Koła Naukowego Pedagogów Społecznych "Razem", p.t. "Kobiecość jako inspiracja", m.in. "Kobieta wobec wyzwań XXI wieku", "Kobieta w różnych religiach świata" i "Kobiety słynnych przywódców świata".

Dla zainteresowanych językiem i kulturą innych narodów przygotowano prezentacje poświęcone językowi niemieckiemu, angielskiemu i włoskiemu oraz "Spotkania z Japonią" - wykład połączony m.in. z prezentacją ceremoniału parzenia herbaty, pokazem kaligrafii, z towarzyszeniem muzyki japońskiej. Melomani znajdą dla siebie także inne propozycje - m.in. koncert inauguracyjny kwintetu dętego, koncerty lirnickie w ramach Festa Fatuorum, koncert galowy Zespołu Pieśni i Tańca "Łany", koncert kwartetu Ala Fostera w klubie Blue Note, a także ciekawostkę - "Koncert maszynistów" - widowisko parateatralne przedstawiające koncert na maszyny do szycia i pisania oraz prezentację metod mierzenia zdolności muzycznych. Profesjonalną ofertą kierowaną do miłośników teatru jest spektakl "Łysa śpiewaczka" Eugene Ionesco w wykonaniu Teatru Nowej Sztuki oraz widowisko "Złota misa" według Plauta wystawiane w Collegium Europaeum Gnesnense. Warto również zwrócić uwagę na projekcję filmu "Dudziaki" oraz "Skanda" (z muzyką Justyny Steczkowskiej), jak i na wszystkie propozycje kulturalne Starego Browaru.

Oprócz wykładów, pokazów, warsztatów i koncertów w ofercie festiwalowej znajdują się także liczne i różnorodne wystawy - zapraszamy między innymi na cykl fotograficzny p.t. "Krajobraz przyrodniczy", wystawę etnograficzną "Kultura na bazarze", "Foto-eko 2003", wystawę sztuki polskiej w Galerii Miejskiej "Arsenał", fotoreportaże z wyjazdów do Chin i Mongolii, wystawę dzieł plastycznych studentów i profesorów ASP oraz kolekcję gobelinów studentów UAM, niezwykłą wystawę akwarystyczną "Podwodne światy", a także prezentację działalności naukowej Muzeum Archeologicznego.

Festiwalowi towarzyszyć będzie kiermasz książek Wydawnictwa Naukowego UAM oraz księgarni Arsenał na Wydziale Biologii UAM.

Mamy nadzieję, że zgromadzone propozycje zaciekawią Państwa i zachęcą do udziału w Festiwalu, który cieszy się coraz większym powodzeniem i dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń oraz przyjemnych chwil relaksu. Wszystkich zainteresowanych szczegółowymi informacjami oraz pełnym programem zapraszamy do Biura Festiwalu.

Serdecznie zapraszamy
Organizatorzy

LISTA OSÓB
Opracowanie materiałów informacyjnych Festiwalu na podstawie danych dostarczonych przez organizatorów imprez:
  • Marcin Ambrozik
  • Hanna Buchholz - redaktor naczelny
  • Anna Chodera
  • Magdalena Cieślik
  • Joanna Kałużna
  • Jan Melnik
  • Agata Motulewicz
  • Dorota Pisula
  • dr Jacek Radomski - Dyrektor Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki
  • Magdalena Walczak
Projekty, opracowanie graficzne:
  • Justyna Kubicka
Internet i druk:


Biuro Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki
ul. Zwierzyniecka 7c 60-813 Poznań, tel. (0...61) 829-24-95 fax. (0...61) 829-24-28
e-mail: festiwal4@main.amu.edu.pl